ΤΡΑΠΕΖΕΣ: Γνωρίζουμε ότι πολλοί αναγνώστες πέρασαν το Σαββατοκύριακο διερωτώμενοι αν έχουμε μπροστά μας μια νέα διεθνή τραπεζική κρίση, ανάλογη του 2008.
Για να σας απαντήσουμε με τον καλύτερο τρόπο, αντιγράφουμε verbatim, που λέει κι ο λαός του… λονδρέζικου City, μέρος από χθεσινό άρθρο της Megan Green (φωτ.) στους Financial Times, με τίτλο «Το διεθνές τραπεζικό σύστημα μέσα στο κουτί του Schrödinger»:
«Το περίφημο πείραμα σκέψης της κβαντομηχανικής υποστηρίζει ότι εάν μια γάτα είναι σφραγισμένη σε ένα κουτί μαζί με μια θανατηφόρα ουσία, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν είναι ακόμα ζωντανή, μέχρι να ανοίξουμε το εν λόγω κουτί. Στο μεταξύ, είναι ταυτόχρονα ζωντανή και νεκρή. Έτσι συμβαίνει και με τις τράπεζες σήμερα: δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν η περασμένη εβδομάδα ήταν μια σειρά από ιδιοσυγκρασιακά ζητήματα που μπορούν να περιοριστούν ή η έναρξη μιας τραπεζικής κρίσης τύπου 2008. Αυτή τη στιγμή είναι και τα δύο».