Φόρο για κεφαλαιακό κέρδος θα κληθούν να πληρώσουν οι ιδιώτες ομολογιούχοι καθώς και οι ασφαλιστικοί οργανισμοί που θα συμμετάσχουν στην εθελοντική ανταλλαγή ομολόγων του Ελληνικού Δημοσίου, εφόσον στο παρελθόν ακολούθησαν τις παραινέσεις της Πολιτείας, αγοράζοντας ομόλογα στο 20% ή στο 30% της ονομαστικής τους αξίας.
Το εγχείρημα της ανταλλαγής ξεκίνησε χθες, χωρίς προς το παρόν να έχει δοθεί κάποια διευκρίνιση για το αν θα θεωρηθεί η ανταλλαγή πώληση και επομένως θα προκύψει φορολόγηση για όσους εγγράφουν κεφαλαιακό κέρδος.
Πρόκειται για κρίσιμο θέμα για το εγχώριο επενδυτικό κοινό, καθώς το υφιστάμενο φορολογικό πλαίσιο δεν φορολογεί τους τόκους από τα κρατικά ομόλογα, φορολογεί, όμως, τα κέρδη από πώληση.
Αν δεν υπάρξει εξαίρεση για το swap, οι εγχώριοι επενδυτές θα βρεθούν αντιμέτωποι με υπολογίσιμα αντικίνητρα για τη συμμετοχή τους.
Για παράδειγμα, αν εγχώριος επενδυτής συμμετείχε στο PSI και εν συνεχεία αγόρασε στο 30% με 40% της ονομαστικής αξίας πρόσθετες ομολογίες, αν συμμετάσχει στην ανταλλαγή, θα φορολογηθεί για το κέρδος από την πώληση (για όσα αγόρασε σε χαμηλές τιμές).
Το θέμα «καίει» ιδιαίτερα τον ΕΦΚΑ, καθώς το ΙΚΑ και άλλα ταμεία ρευστοποίησαν τα ομόλογα EFSF, που είχαν πάρει ως αντάλλαγμα στο PSI, αγοράζοντας κρατικά ομόλογα σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα.
Επρόκειτο, άλλωστε, για γραμμή που έδινε η τότε κυβέρνηση, και η οποία αποσκοπούσε στην αντιστάθμιση ή και την πλήρη κάλυψη της ζημίας από το PSI. Η επενδυτική τακτική απέδωσε καθώς τα ταμεία εγγράφουν υψηλές υπεραξίες από τις παραπάνω θέσεις, τις οποίες θέλει τώρα να φορολογήσει το Δημόσιο.