Στα τέλη Οκτωβρίου του 2018, η Ελληνική Δημοκρατία προσκάλεσε τους κατόχους των 20 σειρών ομολόγων ονομαστικής αξίας 30 δισ. ευρώ περίπου, που είχαν εκδοθεί στo πλαίσιo της αναδιάρθρωσης του χρέους (PSI) να τα ανταλλάξουν με πέντε νέες εκδόσεις ομολόγων που λήγουν το 2023, 2028, 2033, 2037 και 2042, θα είχαν μεγαλύτερη εμπορευσιμότητα.
Η μεγάλη πλειοψηφία των κατόχων ανταποκρίθηκε αλλά κάποιοι άλλοι κάτοχοι παλιών ομολόγων, εκτιμώμενης αξίας 3-4 δισ. ευρώ, δεν ανταποκρίθηκαν.
Ανάμεσά τους η Τράπεζα της Ελλάδος, που ήταν κάτοχος ομολόγων αξίας 1,8 δισ. ευρώ περίπου, γιατί θεωρούσε πως η ανταλλαγή (swap) ενέπιπτε στην κατηγορία της νομισματικής χρηματοδότησης.