Στην Ελλάδα έχουμε την τάση να αναπαράγουμε δηλώσεις κυβερνητικών αξιωματούχων χωρίς να ελέγχουμε αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, με βάση τα διαθέσιμα στοιχεία.
Εδώ και λίγο καιρό ακούμε συχνά τη φράση περί «ενισχυμένων» βραχυπρόθεσμων μέτρων για το χρέος ή βραχυπρόθεσμων μέτρων Plus κ.τλ.
Όμως, εκείνο που κρίνει αν είναι ενισχυμένα ή όχι τα μέτρα είναι η σύγκρισή τους με εκείνα που αποφάσισε το Eurogroup τον περασμένο Μάιο.
Για ποια μέτρα συζητάμε λοιπόν;
1) Να «απλωθούν» στο μέλλον οι πληρωμές για το χρέος που πέφτουν σε συγκεκριμένες χρονιές, όταν ξεπερνούν το 15% του ΑΕΠ ετησίως. Είναι δεδομένα και καταγεγραμμένα τόσο τα ποσά, όσο και οι χρονιές. Το αποτέλεσμα θα είναι η μέση λήξη των δανείων του EFSF να αυξηθεί κοντά στα 32,5 χρόνια από κάπου 29 χρόνια σήμερα.