ΒΟΡΙΔΗΣ: Στα ψιλά φαίνεται να πέρασε η διαφωνία του υπουργού Επικρατείας στην προοπτική νομοθέτησης του γάμου ομόφυλων ζευγαριών, στην οποία αναφέρθηκε πρόσφατα ο Κυριάκος Μητσοτάκης.
Μάλλον την επισκίασε το αυτογκόλ… Φλωρίδη.
Δεν θα έπρεπε όμως, διότι τέτοιου είδους «ταυτοτικά» θέματα, μαζί με τα εθνικά, αποτελούν καύσιμο για την ακροδεξιά πτέρυγα της Βουλής, αλλά και για όσους συντηρητικούς έχουν απομείνει στη Νέα Δημοκρατία -και δεν είναι λίγοι.
Ο Μάκης λοιπόν, που ούτως ή άλλως δεν φημίζεται για τον κοινωνικό προοδευτισμό του, έσπευσε να δηλώσει στο Mega, σε σχέση με την εξαγγελία του πρωθυπουργού: «Η προσωπική μου άποψη είναι αρνητική και το είχα ξαναδηλώσει και όταν είχε έρθει το σύμφωνο το είχα καταψηφίσει. Ο πρωθυπουργός είπε πως θα γίνει σε μια συγκεκριμένη στιγμή. Θα δούμε πότε θα είναι αυτό».