Μερικά πράγματα δεν είναι τυχαία. Αναφερόμαστε στη σημαντική αναθεώρηση του ρυθμού ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας στο 5,9% από 3,6% προηγουμένως από την κυβέρνηση, που ανακοίνωσε ο πρωθυπουργός στη ΔΕΘ.
Η αναθεώρηση προφανώς δικαιολογείται και θα μπορούσε να γίνει από τότε που ανακοινώθηκαν τα στοιχεία του 1ου τριμήνου. Όμως, τα κυβερνητικά στελέχη προτίμησαν να περιμένουν το ΑΕΠ του 2ου τριμήνου για να είναι σίγουροι και καλά έκαναν.
Την ίδια περίπου περίοδο, δηλ. μερικές μέρες, ο ένας μετά τον άλλο οι ξένοι οίκοι βγήκαν με αναθεωρημένες προβλέψεις της τάξης του 8,5% όπως η Capital Economics, 7,9% η UBS και 8,2% η Moody’s.