Πριν κάμποσους μήνες, όταν ο Ρώσος πρόεδρος Πούτιν ήλθε στην Ελλάδα, η στήλη πρέπει να ήταν η μοναδική που ανέφερε πως ο πραγματικός σκοπός της ιδιωτικής επίσκεψης δεν ήταν οι επενδύσεις κ.τ.λ., που κυριαρχούσαν στον Τύπο, αλλά η «θρησκευτική διπλωματία».
Εκ των υστέρων, όσοι παρακολουθούν τα γεγονότα διαπίστωσαν ότι πράγματι ο σκοπός ήταν αυτός που αναφέραμε, υπό τον γενικό όρο «θρησκευτική διπλωματία».
Χθες βρέθηκε στην Αθήνα για επίσημη επίσκεψη αυτή τη φορά ο Ρώσος υπουργός Εξωτερικών κ. Λαβρόφ. Ο τελευταίος έκανε δηλώσεις που έτυχαν διαφόρων ερμηνειών από δημοσιογράφους, αναλυτές, κυβερνητικούς αξιωματούχους και άλλους.