Σήμερα, Τρίτη, είναι η μέρα διακανονισμού του swap που περιελάμβανε την ανταλλαγή των 20 σειρών ομολόγων του PSI με τις 5 νέες.
Πολλά έχουν γραφτεί για το swap. Η ουσία είναι πως ως συναλλαγή θα πρέπει να κριθεί συνολικά, δηλαδή να ληφθούν υπόψη και οι όποιες επιπτώσεις μπορεί να έχει στο κόστος εξυπηρέτησης του δημόσιου χρέους.
Ως αυτόνομη συναλλαγή, το swap αυξάνει το δημόσιο χρέος, αλλά η αύξηση δεν κρίνεται σημαντική από τους δανειστές, που έδωσαν το πράσινο φως.
Οι εκτιμήσεις θέλουν την επιβάρυνση να είναι αρκετά μικρότερη των 100 εκατ. ευρώ και αφορά το «γλυκαντικό» που πήραν οι ομολογιούχοι για να συναινέσουν στην ανταλλαγή.