Στον πολύ κόσμο είναι άγνωστο.
Όμως, ο κανονισμός περί χειραγώγησης της αγοράς επιβάλλει στις εισηγμένες εταιρείες να διαθέτουν μηχανισμούς που θα μπορούν να χρησιμοποιούν όσοι θέλουν για να καταγγείλουν πρόσωπα και καταστάσεις εντός της εταιρείας.
Είτε επωνύμως είτε ανωνύμως, αν και στις ανώνυμες καταγγελίες δίνεται μικρότερο ειδικό βάρος.
Επιπλέον, ο κανονισμός περί χειραγώγησης προβλέπει ότι οι εταιρείες θα έπρεπε να έχουν ένα ανεξάρτητο από τις επιρροές της διοίκησής τους μηχανισμό, που θα εξετάζει τις καταγγελίες. Αυτό, από μόνο του, μπορεί να προκαλεί χαμόγελα, γιατί είναι γνωστή στην πιάτσα η καλή σχέση των εσωτερικών ελεγκτών με τις διοικήσεις.