Τις παραδοχές των stress tests αναμένουν σήμερα οι τράπεζες, σύμφωνα με τα σχετικά ρεπορτάζ, για να κάνουν τις εκτιμήσεις τους και να βγάλουν εν συνεχεία κατά προσέγγιση τον λογαριασμό.
Ομως, ο επόπτης, δηλαδή ο SSM, πρέπει να έχει ήδη κάνει τους υπολογισμούς του, αν κρίνουμε από το περιστατικό που θα περιγράψουμε παρακάτω. Ηταν φθινόπωρο του 2014, όταν η ΕΚΤ ανακοίνωσε τη διεξαγωγή των πρώτων πανευρωπαϊκών stress tests.
Η ΕΚΤ είχε ήδη σαφή εικόνα για την κατάσταση των ελληνικών τραπεζών. Εβλεπε επίσης ότι η τότε ελληνική κυβέρνηση είχε αρχίσει να κωλυσιεργεί στην υλοποίηση κάποιων μεταρρυθμίσεων μετά τον ανασχηματισμό του Ιουνίου και το τότε κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης, ο ΣΥΡΙΖΑ, βάδιζε προς την εξουσία, με βάση τις δημοσκοπήσεις.