Πόσες φορές δεν έχουμε ακούσει τελευταία τους πολιτικούς από διάφορους πολιτικούς χώρους να ισχυρίζονται πως το πρόγραμμα του κόμματός τους είναι κοστολογημένο;
Ουκ ολίγες, είναι η απάντηση.
Ο λόγος που το κάνουν είναι προφανής. Θέλουν να πείσουν τους δυνητικούς ψηφοφόρους ότι το πρόγραμμά τους είναι αξιόπιστο και έχει εξασφαλισθεί χρηματοδότηση για να υλοποιηθούν οι εξαγγελίες που συνήθως αφορούν διάφορες παροχές, μειώσεις φόρων κ.λπ.
Όμως, η κοστολόγηση του προγράμματος ενός κόμματος ή επιμέρους μέτρων από τα στελέχη και τους φίλους του δεν σημαίνει ότι είναι σωστή. Μπορεί να είναι, μπορεί και όχι. Αν μάλιστα η σύγχρονη ιστορία είναι οδηγός, το πιθανότερο είναι η κοστολόγηση να υποεκτιμά την πραγματική επιβάρυνση στον προϋπολογισμό. Κι αυτό είτε λόγω τεχνικής ανεπάρκειας, είτε πολιτικών σκοπιμοτήτων, είτε και τα δύο.