ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΙΙ: Εν τω μεταξύ, με αμείωτη ένταση συνεχίζεται η ιδιότυπη κούρσα για το «αργυρό» στις κεφαλαιοποιήσεις των εισηγμένων, πίσω από την πρωτοπόρο Coca Cola, με αξία 9,3 δισ. ευρώ.
Ετσι, στη χθεσινή συνεδρίαση η πτώση του ΟΤΕ κατά 1,27% σε συνδυασμό με την άνοδο του ΟΠΑΠ κατά 0,8% έφερε το… προσπέρασμα, με τη δεύτερη θέση να ανήκει πλέον στον OΠΑΠ με αξία 5,654 δισ. ευρώ, έναντι 5,647 δισ. ευρώ για τον ΟΤΕ.
Η διαφορά στα… σημεία, ήτοι σε μόλις 7 εκατ. ευρώ!
Από κοντά και η Eurobank με αξία 5,5 δισ. ευρώ, μια απόσταση που ενδέχεται να περιοριστεί ή και να εξανεμιστεί, αν διατηρηθεί το ανοδικό momentum και η υπεραπόδοση των τραπεζικών τίτλων έναντι των blue chips.