ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΑ: Πώς να συνοψίσουμε την επίσκεψη Ερντογάν; Μεγάλη πρόοδος στο κλίμα, μείωση της έντασης, αλλά οι διαφορές είναι υπαρκτές και κάθε πλευρά σταθερή στις θέσεις της, οπότε το κλίμα μπορεί να αλλάξει μόλις το θελήσει ο Τούρκος ηγέτης.
Για τον λόγο αυτό, ορισμένοι, ακόμη και οι δύο πρώην πρωθυπουργοί εντός της ΝΔ, διαφωνούν με την προσέγγιση και τις συνομιλίες. Θεωρούν ότι δίνει πόντους διεθνώς στον Ερντογάν, όταν εκείνος τους έχει ανάγκη, χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα για μας.
Θα μπορούσε όμως η χώρα μας, σε αυτό το φορτισμένο διεθνές κλίμα, να αρνηθεί τις επαφές; Έστω τον διάλογο στα μικρά, χωρίς να φανεί αδιάλλακτη και εριστική; Η απάντηση είναι ξεκάθαρα όχι. Κατά συνέπεια, τα χθεσινά βήματα είναι προς τη σωστή κατεύθυνση και απηχούν ρεαλισμό και επίγνωση των διεθνών συνθηκών.