ΕΒΕΑ: Έχοντας λύσει όλα τα καυτά προβλήματα των μελών του Επιμελητηρίου στην Αθήνα, η πρόεδρός του, Σοφία Κουνενάκη Εφραίμογλου (φωτ.), καινοτόμησε. Μετέβη στο… Νταβός, για να πάρει μέρος, έστω και περιφερειακά, στη διάσκεψη των ισχυρών του κόσμου. Επί του θέματος μάλιστα υπήρξε και επίσημη ενημέρωση των μελών, μέσω του newsletter, καθώς η κυρία πρόεδρος ταξίδεψε επισήμως, με έξοδα του Επιμελητηρίου.
Υποθέτουμε ότι το ταξίδι δεν οφείλεται σε ψευδαισθήσεις μεγαλείου, αλλά έγινε κυρίως για εκπαιδευτικούς λόγους. Να πάρει, βρε αδελφέ, μια γεύση, από πρώτο χέρι, που λέει και ο λαός μας, για τους προβληματισμούς που αναπτύσσονται, περί γεωπολιτικών εντάσεων, κλιματικής αλλαγής, παραπληροφόρησης, τεχνητής νοημοσύνης και άλλων διεθνών προκλήσεων, μεγάλου βεληνεκούς.