ΥΓΕΙΑ: Πώς θα σας φαινόταν να υποβάλετε προσφορά σε διαγωνισμό του Δημοσίου, να τον κερδίσετε και να μάθετε εκ των υστέρων ότι έρχεται το κράτος, με νομοθετική ρύθμιση, να θεσμοθετήσει την επιβάρυνσή σας με έξτρα… έκπτωση;
Αυτό ακριβώς πρόκειται να συμβεί στους διαγωνισμούς προμήθειας ιατροτεχνολογικών προϊόντων από το κράτος, δηλαδή από τα νοσοκομεία, όπου όσοι κέρδισαν θα υποχρεωθούν να καταβάλουν εκ των υστέρων υποχρεωτικές εκπτώσεις. Tο λεγόμενο rebate.
H σχετική ρύθμιση έχει ήδη κατατεθεί σε σχέδιο νόμου του υπουργείου Υγείας για την ψυχιατρική μεταρρύθμιση, που βρίσκεται σε διαβούλευση. Στελέχη της αγοράς απειλούν ακόμη και με νομικές κινήσεις, εστιάζοντας κυρίως στο ότι αφορά προϊόντα που πωλούνται μέσω μειοδοτικών διαγωνισμών, με προϋπολογισμούς που θέτουν τα ίδια τα νοσοκομεία, αλλά και στην αναδρομική ισχύ του μέτρου.