ΜΥΛΟΙ ΣΟΓΙΑΣ: Χρυσές δουλειές για τον γνωστό όμιλο που δραστηριοποιείται σε έναν «hot» κλάδο, αυτόν των ελαιούχων σπόρων, των δημητριακών, των ΑΠΕ και της παραγωγής βιοκαυσίμων.
Πέρυσι ο τζίρος του ξεπέρασε τα 359 εκατ. ευρώ, ενισχυμένος κατά 13,94% σε σχέση με το 2020, το μικτό κέρδος διαμορφώθηκε στο 7,25%, ενώ τα καθαρά κέρδη υπεδιπλασιάστηκαν ξεπερνώντας τα 12,195 εκατ. ευρώ από 5,438 εκατ. ευρώ το 2020.
ΕΝΔΥΣΗ: Πίεση περιθωρίων κέρδους και ενδείξεις επιβράδυνσης της ζήτησης έδειξαν τα αποτελέσματα εξαμήνου στον κλάδο, ενώ οι εκτιμήσεις των διοικήσεων για το υπόλοιπο του έτους ήταν επίσης συγκρατημένες.