AVRAMAR: Δεν έχουμε πολλές αμφιβολίες ότι στην υπόθεση Avramar θα βρεθεί κάποιος τρόπος για «να πάει παρακάτω το τενεκεδάκι». Για πολλούς λόγους.
Πρώτον, διότι ο συγκεκριμένος όμιλος αντιπροσωπεύει πολύ μεγάλο ποσοστό της ελληνικής ιχθυοκαλλιέργειας, καθώς προέκυψε «μετά βαΐων και κλάδων», από τη συνένωση του Νηρέα, της Σελόντα, της Ανδρομέδα και του Περσέα, που ενορχήστρωσαν οι τράπεζες.
Με άλλα λόγια, για τον ελληνικό κλάδο, μάλλον είναι αυτό που λέμε «too big to fail».
Δεύτερον, διότι οι τραπεζίτες θα προσπαθήσουν να αποφύγουν με κάθε τρόπο ένα ηχηρό κανόνι, που φτάνει σε μια 400αριά εκατ. ευρώ, σε κλάδο στον οποίο θα έπρεπε και να… ήξεραν και να πρόσεχαν, μετά τις περιπέτειες που είχαν επί πολλά χρόνια με τις ελληνικές εταιρείες!