ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ: Πολλοί, και λογικά, περιμένουν να συστηθούν στον νέο υπουργό Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Προτεραιότητα, όμως, για τον ίδιο είναι η ενημέρωση για όλα τα καυτά μέτωπα του υπουργείου και η ολοκλήρωση των προγραμματικών δηλώσεων της κυβέρνησης, σε συνδυασμό με την κατανομή των αρμοδιοτήτων στην ηγετική πολιτική ομάδα του ΥΠΕΝ. Αμέσως μετά αναμένεται να ριχτεί στη μάχη (και κυριολεκτικά).
Ωστόσο, η στήλη που έχει μάτια κι αυτιά παντού, μαθαίνει ότι ο υπουργός πραγματοποίησε ήδη κάποιες συναντήσεις, που προφανώς, αξιολογήθηκαν ως αναγκαίες για πολλούς και εύλογους λόγους. Είδε, μαθαίνουμε, τον πρόεδρο της ΡΑΑΕΥ Αθανάσιο Δαγούμα, από τους Διαχειριστές, τον ΑΔΜΗΕ (και γιατί προέκυψε η είδηση για την είσοδο του ως μέτοχος στην EuroAsia Interconnector Ltd), αλλά και τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο της ΔΕΗ Γιώργο Στάσση.