Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα έφερε πολλά δεινά. Η κατακόρυφη μείωση της οικονομικής δραστηριότητας, των επενδύσεων και των εξαγωγών ήταν ένα από αυτά.
Όμως, ουδέν κακόν, αμιγές καλού. Η κρίση έφερε επίσης μείωση της κατασκευαστικής δραστηριότητας και κατά συνέπεια, μείωση της παραγωγής τσιμέντου.
Είναι χαρακτηριστικό ότι η μέση ετήσια παραγωγή τσιμέντου την πρώτη δεκαετία του 21ου αιώνα ήταν κάπου 10 εκατ. τόνοι, ενώ τα χρόνια της κρίσης έπεσε στα 2,5 εκατ. τόνους. Οι εκτιμήσεις θέλουν η φετινή κατανάλωση να ανεβαίνει στα 2,6-2,8 εκατ. τόνους από 2,3-2,5 εκατ. περίπου πέρυσι.