Κατά την τελευταία επίσκεψη των επικεφαλής των θεσμών στην Αθήνα, οι τελευταίοι έγιναν μάρτυρες αντιφατικών μηνυμάτων.
Από τη μια πλευρά, άκουγαν τα κυβερνητικά στελέχη να μιλάνε για στοιχεία που παραπέμπουν σε σταθεροποίηση και ανάκαμψη και από την άλλη, άκουγαν τους εκπροσώπους παραγωγικών τάξεων να περιγράφουν με μελανά χρώματα την κατάσταση.
Ο γνωστός επιχειρηματίας της αλυσίδας Jumbo κ. Βακάκης δεν πρέπει να τους συνάντησε.
Όμως, αυτά που είπε δημοσίως χθες -κάτι ασυνήθιστο για Ελληνα μεγαλοεπιχειρηματία- για την πορεία της οικονομίας είναι παρόμοια μ' εκείνα που έλεγαν άλλοι στο κουαρτέτο. «Ακούμε τις προβλέψεις της κυβέρνησης, του ΔΝΤ και του ΙΟΒΕ για επιστροφή σε θετικούς ρυθμούς το 2017, ωστόσο αυτό δεν φαίνεται να είναι ακόμη ορατό στην πραγματική οικονομία», φέρεται να είπε ο κ. Βακάκης.