Η χθεσινή συνεδρίαση προβλημάτισε περισσότερο από εκείνη της... μαύρης Παρασκευής.
Παρά το πολύ καλό κλίμα που επικρατούσε στις διεθνείς αγορές,- σημειωτέον ότι ο βρετανικός FTSE 100 ενισχύθηκε κατά 3,69%, διαγράφοντας το σύνολο των απωλειών που γνώρισε στον απόηχο του Brexit - ο Γ.Δ δεν κατάφερε να κρατήσει ούτε καν τα πενιχρά πρωινά του κέρδη , με αποτέλεσμα να περάσει τις δύο τελευταίες ώρες στο κόκκινο. Χρειάστηκε να επιστρατευθούν 2-3 δεικτοβαρείς τίτλοι στις δημοπρασίες για να κλείσει τελικά με θετικό πρόσημο , σώζοντας τα προσχήματα αλλά όχι όμως και τις εντυπώσεις.
Οπως "μετρά" ο Βασίλης Μαρκάκης έκλεισε οριακά υψηλότερα της αντίστασης των 540 μον. Οι αμέσως επόμενες εντοπίζονται στις 548 και στον τοπικό βυθό των 556 μον.
![](http://air.euro2day.gr/cov/Annas/30062016_diagramma_GD.png)
Για την σχετική αποκατάσταση της βαριάς τραυματισμένης τεχνικής εικόνας απαιτείται η υπέρβαση τουλάχιστον των 568 μον., που όμως φαντάζει δύσκολη υπό τις παρούσες συνθήκες και αν δεν αλλάξει κάτι θεαματικά, στο καυτό θέμα που ταλανίζει τις αγορές.
Σε ακόμη χειρότερη μοίρα ο τραπεζοβαρής FTSE 25 που σκόνταψε στην πρώτη αντίσταση του τοπικού βυθού των 1471-1482 μον. Για την σχετική αποκατάσταση της τεχν. εικόνας δεν αρκεί απλά η υπέρβαση της με κλείσιμο, αλλά απαιτείται στην συνέχεια, να την επιβεβαιώσει σαν στήριξη και να κινηθεί απειλητικά προς την κρίσιμη αντίσταση των 1565 μον.
Ανάλογη εικόνα και στον Τραπεζικό δείκτη ο οποίος πολιόρκησε ανεπιτυχώς για τρίτη συνεχόμενη συνεδρίαση την αντίσταση του τοπικού βυθού των 746-757 μον.
Η μετοχή της ΕΤΕ εξακολουθεί να ταλαιπωρείται (και να ταλαιπωρεί) , αδυνατώντας να υπερβεί την αντίσταση των 0,2030 που θα της επιτρέψει να κινηθεί προς την αμέσως επόμενη των 0,2170.