Με θερμά λόγια υποδέχθηκε ο Αμερικανός πρόεδρος Τζο Μπάιντεν τον Έλληνα πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη στον Λευκό Οίκο, λέγοντας μάλιστα «πως μας ενώνει μια προσωπική φιλία».
Προφανώς, ο κ. Μπάιντεν δεν ξεχνά τι είχε συμβεί κατά τη διάρκεια της προηγούμενης επίσκεψης του κ. Μητσοτάκη στις ΗΠΑ, ως πρωθυπουργού, επί προεδρίας Ντόναλντ Τραμπ.
Ο κ. Μητσοτάκης είχε δει τότε τον Τζο Μπάιντεν, ο οποίος εκτιμάτο ότι ήταν το φαβορί για το χρίσμα του Δημοκρατικού Κόμματος, πριν συναντήσει τον Τραμπ. Σύμφωνα με άτομα που είναι σε θέση να γνωρίζουν, η κίνηση του κ. Μητσοτάκη θεωρήθηκε προσβλητική από τον Τραμπ. Γι’ αυτό τον λόγο ακύρωσε τη συνάντηση που επρόκειτο να έχει μαζί του. Μάλιστα, φρόντισε να περάσει το μήνυμα δυσαρέσκειας στην ελληνική πλευρά, καθώς δεν ακύρωσε τη συνάντηση με τον Τούρκο πρόεδρο Ταγίπ Ερντογάν.