Η κυβέρνηση διατηρεί τον ΦΠΑ στον καφέ «παγωμένο» στον χαμηλό φορολογικό συντελεστή, αλλά είναι κοινό μυστικό ότι οι μόνοι που επωφελήθηκαν ήταν οι επιχειρηματίες που το έβαλαν στην τσέπη.
Αντίθετα, οι πελάτες έχουν δει αυξήσεις στις τιμές του εσπρέσο, καπουτσίνο, γαλλικού κ.λπ. που πίνουν. Η τιμή των 4 ευρώ για καπουτσίνο σε καφέ-μπαρ στο κέντρο της Αθήνας δεν είναι κάτι ασυνήθιστο.
Οι μοναδικοί ίσως που δεν διαμαρτύρονται, είναι οι Αμερικανοί τουρίστες, που είναι συνηθισμένοι να πληρώνουν 4 με 5 δολάρια τον καπουτσίνο στις περισσότερες αμερικανικές μεγαλουπόλεις. Αντίθετα, αντιδράσεις υπάρχουν στη Ρώμη, παρότι μπορείς να πάρεις έναν εσπρέσο για 90 λεπτά σε μπαρ στην Trastevere ή 80 λεπτά στο Bar Fratelli Capone στη γειτονιά του Testaccio.