Έχετε ποτέ αναρωτηθεί σε ποιες χώρες ανήκουν οι 50 μεγαλύτερες εισηγμένες εταιρείες του πλανήτη με κριτήριο την κεφαλαιοποίησή τους (αριθμός μετοχών επί τιμή μετοχής);
Με βάση λοιπόν τις τιμές κλεισίματος της 16ης Αυγούστου, το 62% ήταν αμερικανικές και από 6% ήταν γαλλικές, ελβετικές και κινεζικές (Alibaba και Tencent). Το 4% ήταν βρετανικές και από 2% ήταν ταϊβανέζικες, της Σαουδικής Αραβίας, των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, της Ινδίας, της Ιαπωνίας, της Ολλανδίας και της Δανίας.
Η Νο 1 εταιρεία στον κόσμο ήταν η Apple με κεφαλαιοποίηση 2,8 τρισ. δολάρια και την ακολουθούσε η Microsoft με 2,4 τρισ. και η σαουδαραβική Αramco με 2,2 τρισ. δολάρια. Την πεντάδα συμπλήρωναν η Alphabet (Google) με 1,6 τρισ. και η Amazon με 1,4 τρισ. δολάρια.