Τον πρωθυπουργό κ. Μητσοτάκη επισκέφθηκε χθες ο Αιγύπτιος μεγαλοεπιχειρηματίας Ναγκιπ Σαουίρις, γνωστός στην χώρας μας από παλιά.
Στο επίκεντρο της συζήτησης ήταν οι επενδύσεις στην Ελλάδα με βάση τις διαρροές.
Όμως, η μεγαλύτερη επένδυση από εταιρεία συμφερόντων του στην Ελλάδα την προηγούμενη δεκαετία, στη Wind, άφησε πικρή γεύση.
Τα τελευταία χρόνια, ο κ. Σαουίρις, ο οποίος διαμηνύει από παλιά ότι είναι φίλος της Ελλάδας και στο παρελθόν τον έχουμε ακούσει να λέει πως η χώρα μας είναι πιο κοντά στην Αίγυπτο απ’ ότι στη Δύση, φέρεται να έχει αγοράσει δυο βίλες στη Μύκονο. Επίσης, έχει γραφτεί στον τύπο πως εμπλέκεται σε μεγάλο πρότζεκτ ανάπτυξης ακινήτων στην Κύπρο.