Παγκόσμια Ημέρα Καφέ, σήμερα, 1η Οκτωβρίου και η Ευρωπαϊκή Στατιστική Υπηρεσία δημοσιεύει κάποια ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για την αγαπημένη συνήθεια των περισσότερων:
Το 2017 η Ευρωπαϊκή Ένωση εισήγαγε περίπου 3 εκατ. τόνους καφέ, 5% περισσότερο από ότι δέκα χρόνια νωρίτερα. Οι εισαγωγές ήταν αξίας €8,8 δισ.
![](https://static.euro2day.gr/media/inlinepics/Lia/coffeee.JPG)
Ο περισσότερος καφές που εισήχθηκε το 2017 από μη ευρωπαϊκές χώρες προήλθε από δύο χώρες: Τη Βραζιλία (840.000 τόνους προς την ΕΕ ή 29%) και το Βιετνάμ (627.000 τόνους ή 23%). Ακολουθούν οι Ονδούρα, Κολομβία, Ουγκάντα, Ινδία, Ινδονησία και Περού.
Κορυφαίες χώρες της ΕΕ στην εισαγωγή καφέ αναδεικνύονται η Γερμανία (με 1,1 εκατ. τόνους ή 37% των εισαγωγών της ΕΕ) και η Ιταλία (με 552.000 τόνους ή 19%). Ακολουθεί το Βέλγιο, η Ισπανία, η Γαλλία και το Ηνωμένο Βασίλειο.
Στο τέλος της ενημέρωσης, η Eurostat εύχεται σε όλους μας Happy Coffee Day σε όλους!