Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας τον Λεβαδειακό

Με σκόρερ τον Μάτος και τον Φακούντο Περέιρα (2 γκολ) ο «δικέφαλος του βορρά» πέτυχε μια άνετη νίκη σε βάρος των Βοιωτών. Με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Μεντί στην εκπνοή του α' ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-0 τον Λεβαδειακό, πλησιάζοντας τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ. Άλλωστε οι Θεσσαλονικείς έχουν και ένα ματς λιγότερο, με την Κέρκυρα στη Τούμπα. Στο 20’ ο Μπίσεσβαρ δημιούργησε και ο Λέο Μάτος εκτέλεσε, με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα!

Το σχετικά γρήγορο γκολ δεν άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον έλεγχο και αν δημιουργούν φάσεις στα καρέ του Λεβαδειακού.

Από το 42’ ο διαιτητής Πουλημάς (Κέρκυρας) απέβαλε τον Μεντί, αφήνοντας με αριθμητικό μειονέκτημα την ομάδα της Βοιωτίας. Πολλά πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο και μάλιστα σχετικά νωρίς απλοποιήθηκε η κατάσταση για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 60’ έφθασε και σε δεύτερο γκολ με τον Φακούντο Περέιρα.

Ο Αργεντινός ωστόσο είχε να… δώσει ακόμη, αφού περίπου ένα τέταρτο αργότερα σκόραρε ξανά διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 υπέρ του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (ΒΛΑΝΤΑΝ ΙΒΙΤΣ): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο (71’Μαλεζάς), Λέοβατς, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Πέλκας (57’ Περέιρα), Αθανασιάδης (77’ Μυστακίδης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ): Ναμάσκο, Μιλιάζες (63’ Καραχάλιος), Μεντί, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαίρας, Καλτσάς, Κουλιμπαλί, Λάτσι (77’ Καψάσκης), Γιακουμάκης, Βασιλείου (68’ Γιουσούφ).