Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Εφές 92-81

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ γύρισε το ματς με την τουρκική ομάδα από την... κόλαση και έφτασε σε μια πολύ μεγάλη νίκη με 92-81 και επέστρεψε στις επιτυχίες. Κορυφαίος ο Ρίβερς με 23 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, έστω και εάν φλέρταρε επικίνδυνα με την ήττα κόντρα στην Εφές.

Όπως στην Κωνσταντινούπολη, έτσι και στο ΟΑΚΑ το ματς πήγε στην παράταση, αλλά αυτή τη φορά το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στο «τριφύλλι».

Το φινάλε της κανονικής διάρκειας ήταν συνπαρπαστικό, αφού στο 39.49 ο Μπράουν έδωσε αέρα 3 πόντων στην Εφές (68-65). Ο Τζέιμς με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (68-67 στο 39.51), ο Μπράουν ήταν ψύχραιμος (70-67 στο 39.53), ο Τζέιμς ήταν πιο ψύχραιμος και με 3/3 βολές έφερε το ματς στα ίσα (70-70) και έστειλε το ματς στην παράταση καθώς η Εφές δεν σούταρε και ο Αμερικανός γκαρντ έκανε σουτ με την λήξη αλλά αστόχησε.

Στην παράταση οι «πράσινοι» μπήκαν αποφασισμένοι και με την ενέργεια του κόσμου τους για να μην δώσουν άλλα δικαιώματα στην παράταση. Ο Ρίβερς με 5 προσωπικούς πόντους έγραψε το 75-70 στο 41.14 και ο Γκάμπριελ με τρίποντο έγραψε το 78-72 στο 41.53. Η άμυνα ήταν από ατσάλι στην παράταση με τον Ρίβερς να τελειώνει το ματς με τρίποντο (85-72 στο 44) εν μέσω τρελών πανηγυρισμών! Ετσι ο εξάστερος επικράτησε 92-81 στην παράταση και επέστρεψε στις επιτυχίες!

Δεκάλεπτα: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70, (92-81 παρ.)