Ποδαρικό με... γκέλα για ΑΕΚ, νίκη-ανάσα για τη Λάρισα

Απογοήτευσε η Ένωση στο πρώτο της παιχνίδι για το 2017 παραχωρώντας ισοπαλία στον Παναιτωλικό που είχε ήρωα τον Κυριακίδη. Αποδοκιμασίες από 5.000 οπαδούς. Νίκη με ανατροπή για τη Λάρισα με 10 παίκτες!

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στο αμυντικό παιχνίδι του Παναιτωλικού με αποτέλεσμα να πετάξει ακόμα δυο βαθμούς (0-0).

Η ΑΕΚ μπορεί να είχε από την αρχή τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, όμως ο καλά στημένος αμυντικά Παναιτωλικός την περίμενε στο μισό γήπεδο και δεν της επέτρεπε να βρει ελεύθερους διαδρόμους προς την εστία του Κυριακίδη με αποτέλεσμα οι απειλές της Ένωσης να έρχονται με μακρινά σουτ ή από στημένες φάσεις.

Το ίδιο σκηνικό παίχτηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή και τον έλεγχο και τους φιλοξενουμένους καλά κλεισμένους να κόβουν την κάθε προσπάθεια για απειλή. Πάντως ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο 68΄ στην μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς και την μοναδική των Αγρινιωτών με τον Κλέσιο όμως να αστοχεί απέναντι από τον Μπάρκα.

ΑΕΚ (ΖΟΣΕ ΜΟΡΑΪΣ, 4-3-3): Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (85΄Χριστογουλόπουλος), Μάνταλος, Πατίτο (66΄Μπακασέτας), Πέκχαρτ (78΄Βάργκας)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΚΗΣ, 4-2-3-1): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Λουίς Ρότσα, Κουτρομάνος (94΄Μαλής), Μάρκος Πάουλο, Κλέσιο, Φάρλεϊ (87΄Βασιλούδης), Μουνιός, Μαρκόφσκι (82΄Παπουτσογιαννόπουλος)

Λάρισα-Βέροια 2-1
Σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση η Λάρισα νίκησε με 2-1 τη Βέροια στο AEL FC ARENA, παρ’ ότι από το 59ο λεπτό έμεινε με 10 πάικτες λόγω αποβολής του Ντοντό. Οι φίλοι της ΑΕΛ θέλοντας να δημιουργήσουν μια ωραία ατμόσφαιρα άναψαν καπνογόνα, τα οποία όμως λόγω έλλειψης αέρα έμειναν πάνω από τον αγωνιστικό χώρο και έτσι το παιχνίδι καθυστέρησε να ξεκινήσει 18 λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38’ με δυνατό σουτ του Κάλβο. Στο 57’ μετά από σέντρα του Ρέντζα, ο Γκαγιέχο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Καντιμοίρη που έκανε τραγική έξοδο και ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 76’ η Βέροια άγγιξε το 1-2, αλλά η κεφαλιά του Λινάρδου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ της νίκης για την ΑΕΛ ήρθε στο 82’ με πέναλτι. Ο Ναζλίδης το κέρδισε, αυτός το εκτέλεσε και η Λάρισα έκανε την ανατροπή.
ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης, 4-2-3-1): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Φατιόν, Ντοντό, Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς, Ναζλίδης (88’ Τικίτο).
Bέροια (Θωμάς Γράφας 4-3-3): Καντιμοίρης, Μαλόν (81’ Μίλιεβιτς), Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Άρτσε, Σαρπόνγκ (63’ Βασιλαντωνόπουλος), Κάλβο, Καπετάνος.