Διαστημικός Καλάθης, αλλά ήττα στο... καλάθι από την Καζάν

Οι «πράσινοι» έκαναν ένα μαγικό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκαν μπροστά ακόμη και με 14 πόντους, αλλά στο β’ ημίχρονο η ρωσική ομάδα αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη! Ο Νίκολς αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια για την ομάδα του Πασκουάλ.

Στη Ρωσία σταμάτησε το σερί των νικών του Παναθηναϊκού, αφού οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 83-81 από την Ούνικς Καζάν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Λάνγκφορντ με 27 πόντους, ενώ το εξαιρετικό παιχνίδι του Νικ Καλάθη δεν στάθηκε ικανό να δώσει στο «τριφύλλι» το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 14 πόντους, είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα αλλά η κακή άμυνα και ένα λάθος των διαιτητών ένα λεπτό πριν το φινάλε έδωσαν στην Ούνιξ τη νίκη. Ο Νίκολς έχασε το σουτ της νίκης για τους «πράσινους».

Στο 9-6 έπεσε ο Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα, στο 6-9 ανέβηκαν οι γηπεδούχοι! Ο Καλάθης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και ρεκόρ καριέρας με 23 πόντους (και 6 ασίστ), ενώ και οι Μπουρούσης-Τζέιμς ήταν θετικότατοι (13 πόντους αμφότεροι) αλλά δεν ήταν αρκετοί για το «τριφύλλι».

Δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81

Καζάν: Τζόνσον 5 (1), , Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ, Παρακούσκι 4, Κόλομ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πανίν, Γουίλιαμς 19.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1), Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 23 (2).