Ο Ολυμπιακός νίκησε την Φενερμπαχτσέ, τον Ζοτς και τις απουσίες του

Οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν νικηφόρα το 2016 και ανέβηκαν στο 10-5 νίκες στο φινάλε του α’ γύρου της Euroleague. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου προηγήθηκε ακόμη και με 23 πόντους στο κατάμεστο ΣΕΦ.

Τι και εάν έπαιξε χωρίς Πρίντεζη, Χάκετ και Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 71-62 της Φενερμπαχτσέ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Μάλιστα η τελική διαφορά θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη (έφτασε και στους 23 πόντους), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η περσινή φιναλίστ του τελικού της Euroleague «ψαλίδισε» την... απόσταση!

Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στις 10 νίκες, με την ολοκλήρωση του α’ γύρου και ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία για την κατάκτηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα που δίνει και πλεονέκτημα έδρας.

Με τρομερή όρεξη για άμυνα οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 18-9. Το τρίποντο του Μάντζαρη έστειλε τη διαφορά ακόμη και στο +21 (40-19), στο φινάλε του ημιχρόνου!

Με την ίδια… συνταγή μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο. Απίστευτη όρεξη για άμυνα αλλά και τρομερή ευστοχία από την περιφέρεια, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +23 (46-23) και να διατηρείται εκεί μέχρι τα μισά (48-25).

Με αντεπίθεσης διαρκείας οι Τούρκοι έβαλαν «φωτιά» στο ματς, μειώνοντας στους 4 πόντους (65-61), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, ήταν η σειρά του Σπανούλη να πάρει την ομάδα του Πειραιά στις πλάτες του και επειδή αυτή είναι… πάντα στέρεα, η νίκη ήρθε με το τελικό 71-62!

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 40-21, 58-40, 71-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (3), Μπιρτς 10, Γιανγκ 6, Παπαπέτρου 12 (2), Σπανούλης 7, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 8 (2), Λοτζέσκι 14 (2).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 3, Μαχμούτογλου, Άντιτς 5 (1), Σλούκας 10 (1), Αρνά, Νάναλι 2, Βέσελι 22, Κάλινιτς 1, Ντίξον 9 (2), Ντατόμε 10 (2).