O Tρινκιέρι ξαναπλήγωσε τον Ολυμπιακό, ήττα 82-68

Η γερμανική ομάδα είναι ο κακός δαίμονας των «ερυθρολεύκων» αφού μετά το δύο στα δύο την περσινή σεζόν, κέρδισε και στο πρώτο φετινό ματς.

Η Μπάμπεργκ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Ολυμπιακό και έφτασε σε μια ευρεία νίκη με 82-68, με το ρεκόρ των «ερυθρολεύκων» να πέφτει στο 9-5 στην Ευρωλίγκα.

Από το ξεκίνημα του αγώνα τίποτα δεν δούλευε σωστά, με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι πολύ άστοχοι και εξαιτίας των αργών επιστροφών τους επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάνε ξανά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (23-13). Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε το… αντίδοτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-30.

Οι Πειραιώτες αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο με καλές άμυνες και έτσι η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό στο 59-50!

Αν και η διαφορά είχε μειωθεί στο μισό, ο Ολυμπιακός δεν απέδωσε τα αναμενόμενα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Καμία συγκέντρωση στην επίθεση, με πολλά λάθη, ενώ στην άμυνα άρχισε ξανά να… ξεχνάει παίκτες και οι αμαρκάριστοι της Μπάμπεργκ, τον τιμώρησαν, στέλνοντας χωρίς πίεση τη διαφορά στο +16 (72-56).

Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άφησαν το ματς στην… τύχη του, αφού χρόνος δεν υπήρχε για την ολική ανατροπή. Όχι, όμως, ο Μίλερ, ο οποίος ξεκίνησε το δικό του σόου, στέλνοντας την ομάδα του ξανά στο +19 (80-61), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 48-30, 59-50, 82-68.

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 17 (2), Μέλι 13 (1 τριπ., 9 ριμπ.), Ζήσης 9 (1/6 τριπ.), Νίκολιτς, Στάιγκερ 3 (1), Τάις 5, Λο, Στρέλνιεκς 9 (1 τριπ., 7 ασ.), Βερεμένκο, Μίλερ 20 (5), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8, Μπιρτς 6, Γιανγκ 9, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ, Παπανικολάου 11 (1 τριπ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Λοτζέσκι 4, Αθηναίου.