O Hρακλής έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του

Ο «γηραιός» προηγήθηκε στο 76’ με τον Κυριακίδη, αλλά στην εκπνοή του αγώνα ο Μπέρτος ισοφάρισε σε 1-1. Εμφατική νίκη του Πανιωνίου στη Λιβαδειά με 4-1.

Ο Ηρακλής βρέθηκε μία ανάσα από τη νίκη-χρυσάφι κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, αφού προηγήθηκε στο 76′ με τον Κυριακίδη, αλλά οι Αρκάδες ισοφάρισαν με τον Μπέρτο στο 89’. Ήταν ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Ντοναρούμα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει την απόκρουση του αγώνα!

Ηρακλής (ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Στάμου, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Κούρος (68’ Αγγελόπουλος), Ιντζόγλου, Λεοζίνιο (87' Βοσνακίδης), Μοντέιρο (75’ Πασάς), Ρούσσος, Περόνε
Αστέρας Τρίπολης (ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΠΟΥΛΟΣ): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς (83' Στανισάβλιεβιτς), Δημούτσος (70’ Ιγκλέσιας), Μάσα, Τσιλιανίδης (61’ Φαρίνια), Ιωαννίδης, Κάλτσας

Λεβαδειακός – Πανιώνιος 1-4
Ο Πανιώνιος συνέτριψε τους Βοιωτούς με 4-1 και συνέχισε την… τρελή πορεία του στη Super League. Οι «κυανέρυθροι» πήραν εκδίκηση για τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο, όπου μεσοβδόμαδα έμειναν εκτός θεσμού, μετά την ισοπαλία στο παιχνίδι Κισσαμικός-Λεβαδειακός!

Σε οκτώ λεπτά (36’-44’) μπήκαν τρία γκολ. Στο 36’ ο Ρισβάνης άνοιξε το σκορ, στο 43’ ο Γιακουμάκης ισοφάρισε, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κόρμπος έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, δίχως να πανηγυρίσει το γκολ του, τιμώντας τη διετία που πέρασε από τη Λιβαδειά.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου και συγκεκριμένα στο 50’ ο Μασούντ με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1 (επηρεάζει τη φάση ο Ανσαριφάρντ ερχόμενος από θέση οφσάιντ).

Εκεί τελείωσαν όλα και απλά στο 65’ ο Μπεν (επίσης δεν πανηγύρισε το γκολ του) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, με ωραίο πλασέ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (ΡΑΤΚΟ ΝΤΟΣΤΑΝΙΤΣ): Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Καραχάλιος (57’ Καψάσκης), Καλτσάς (57’ Μάγκας), Γιακουμάκης (79’ Σένκα), Ζεζίνιο, Σίλβα, Μάντζιος.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΒΛΑΝΤΑΝ ΜΙΛΟΓΕΒΙΤΣ): Γιαννιώτης, Βλάχος, Ρισβάνης, Οικονόμου, Τασουλής, Σιώπης, Κόρμπος, Μπεν (86’ Βουκελάτος), Μασούντ (89’ Σαββίδης), Φούντας (77’ Μασούρας), Ανσαριφάρντ.