Ο Ολυμπιακός τράβηξε... 31 (βαθμούς) με ανατροπή και πρωταγωνιστή τον Καρντόσο

Οι Αγρινιώτες «πονοκεφάλιασαν» τους Πειραιώτες, αφού προηγήθηκαν στο σκορ με τον Κούσα, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με την είσοδο των Ντομίνγκες, Ανδρούτσο και Μανθάτη και πρωταγωνιστή τον Καρντόσο πήραν τη νίκη με 3-1.

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης», για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οσκαρ Καρντόσο!

Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν με κεφαλιά του Κούσα στο 52’, όμως ο Παραγουανός έδωσε ασίστ στον Σεμπά (61’) για την ισοφάριση (1-1) και έκανε ο ίδιος το 2-1 με πλασέ στο 83’! Το τελικό αποτέλεσμα (3-1) διαμορφώθηκε δυο λεπτά αργότερα (85’) από τον Φιγκέιρας.

Στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι με τον Καρντόσο. Στο 52’ ο Κούσας πρόλαβε τον Βιάνα και με κοντινή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Λεάλι και άνοιξε το σκορ! Εννέα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το ματς στα ίσα. Ο Ανδρούτσος πάσαρε αριστερά στον Καρντόσο, εκείνος έκανε πολύ ωραία πάσα για τον Σεμπά, ο οποίος κινήθηκε ανάμεσα σε δυο αμυντικούς του Παναιτωλικού και με κοντινή προβολή ισοφάρισε!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά και έτσι είχε δοκάρι στο 81’ σε μακρινό σουτ του Μανθάτη! Στο 83’ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην πλήρη ανατροπή με τον Οσκαρ Καρντόσο, ο οποίος πλάσαρε μετά από γύρισμα του Φιγκέιρας!

Με τη... σέντρα έφτασαν και στο 3-1, όταν ο Φιγκέιρας σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Τσοκάνη και κατέληξε στα δίχτυα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΠΑΟΥΛΟ ΜΠΕΝΤΟ, 4-4-2): Λεάλι – Φιγκέιρας, Βιάνα, Ντα Κόστα, Ντε λα Μπέγια –Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (72’ Ντομίνγκες) – Πάρντο (57’ Μανθάτης), Φορτούνης (46’ Ανδρούτσος), Σεμπά – Καρντόσο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΤΖΟΥΡΑΚΗΣ, 4-2-3-1): Κυριακίδης – Μύγας, Κούσας, Χαντάκιας, Τσοκάνης – Μάκος, Πάουλο – Κλέσιο, Ρόσα, Ουάρντα (74’ Ρότσα) – Μαρκόβσκι.