Ο Παναθηναϊκός νίκησε (1-0) τον Ατρόμητο με σκόρερ τον Μπεργκ

Οι «πράσινοι» πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα με τον Μαρίνο Ουζουνίδη στον πάγκο τους. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη το «τριφύλλι» έκανε σωστή διαχείριση του αγώνα.

Με σκόρερ τον Μάρκους Μπεργκ στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Οι “πράσινοι” έδειξαν σημάδια βελτίωσης με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να επαναφέρει τη λογική και την τακτική στο παιχνίδι της ομάδας.

Έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο, ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και πάνω απ’ όλα κέρδισε ηρεμία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο (16’20’), με δύο χαμένες ευκαιρίες έκαστη. Ο Μπεργκ για τον Παναθηναϊκό, με Μπρίτο και Παπαδόπουλο οι γηπεδούχοι. Η επιθετικότητα του Παναθηναϊκού μετουσιώθηκε σε γκολ στο 45’ από την εξαιρετική πάσα του Ιμπάρμπο στον Μπεργκ, με διπλή προσπάθεια και… γκολ από τον Σουηδό.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κοίταξε κυρίως να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Βλαχοδήμου και τα κατάφερε.

ATΡΟΜΗΤΟΣ (ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ, 4-3-3): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο, Μπρίτο (63′ Στόιτσεφ), Ούμπιδες, Μπάγκα (74′ Kεϊτά), Λημνιός, Κοντοές, Τόνσο, Λε Ταλέκ (15′ Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΟΥΖΟΥΝΙΔΗΣ, 4-3-3): Οδ. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Χουχούμης, Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες (89′ Π. Βλαχοδήμος), Ιμπάρμπο (80′ Ρέις), Εμποκού (69′ Μπουμάλ), Μπεργκ.