Η Ξάνθη έβαλε πλώρη για να επιστρέψει στην Ευρώπη

Με γκολ του Βασιλακάκη η ακριτική ομάδα νίκησε την ΑΕΛ και ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ξάνθη νίκησε τη Λάρισα με 1-0 και συνέχισε την ανοδική πορεία, αφού πλέον εκμεταλλεύεται και την έδρα της. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν την ελαφριά υπεροχή, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί κάποια σπουδαία φάση, με την πρώτη να έρχεται στο 21′ με το σουτ του Λουσέρο που πέρασε άουτ, όπως και στο 23′ όταν Ντε Λούκας, σούταρε με τη μπάλα να περνά ξανά άουτ.

Η ΑΕΛ ανέβασε λίγο το ρυθμό της και απείλησε σε φάσεις στο 32′ και 36′, αλλά ο Καρασαλίδης έκοψε με τάκλιν και στις δύο. Λίγα λεπτά πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου η Ξάνθη είχε μια καλή ευκαιρία με τον Γιουνιές, η κεφαλιά του οποίου πέρασε άουτ, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με σκορ 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Ξάνθη κατάφερε να προηγηθεί στην αναμέτρηση και συγκεκριμένα στο 50′. Ο Λάζιτς από τα αριστερά έκανε μια όμορφη σέντρα, ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά, η οποία κατέληξε εντός εστίας, ενώ προηγουμένως είχε χτυπήσει και στο οριζόντιο δοκάρι.

ΞΑΝΘΗ (ΡΑΖΒΑΝ ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ, 4-2-3-1): Ζίβκοβιτς, Χατζητερζόγλου, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Γουάλας, Ντε Λούκας, Βασιλακάκης (84’ Νιέτο), Τριάδης (71’ Καμαρά), Γιουνές (89’ Ράνος), Λουσέρο, Λάζιτς.

ΑΕΛ (ΣΑΚΗΣ ΤΣΙΩΛΗΣ): Ξενοδόχοφ, Ποτουρίδης, Αναστασόπουλος (56’ Γκόλιας), Γιοβάνοβιτς, Μονιάκης Ρέντζας, Σουλιώτης, Πολ (70’ Κάπος), Ναζλίδης, Αβραάμ, Μαρουκάκης (67’ Λαμπρόπουλος)