Αύξηση οικονομικών μεγεθών για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μετά από ένα 4ετές πτωτικό σερί πέτυχε πέρυσι η Γαλακτοβιομηχανία Δωδώνη. Ανάπτυξη η οποία προήλθε τόσο από την εγχώρια αγορά όσο και από τις εξαγωγές, ενώ σε ακόμη μεγαλύτερη διείσδυση στην αγορά εντός και εκτός Ελλάδας προσβλέπει η εταιρία.
Με βάση τον ισολογισμό της ηπειρώτικης γαλακτοβιομηχανίας, οι πωλήσεις της ξεπέρασαν πέρυσι τα 92,645 εκατ. ευρώ από 83,066 εκατ. ευρώ το 2013, σημειώνοντας άνοδο 11,53%.
Τα μικτά κέρδη της ενισχύθηκαν κατά 27,55% στα 19,176 εκατ. ευρώ, άνοδο 90% κατέγραψαν τα κέρδη προ φόρων της τα οποία ανήλθαν σε 2,36 εκατ. ευρώ, ενώ τα καθαρά της κέρδη δεκαπλασιάσθηκαν φτάνοντας το 1,761 εκατ. ευρώ από 166.915 ευρώ.
Σημαντική ήταν και η αύξηση των ταμειακών διαθεσίμων τα οποία στη λήξη της περιόδου ανέρχονταν στα 2,586 εκατ. ευρώ, υπερδιπλάσια από τα ταμειακά διαθέσιμα που είχε η εταιρία στο τέλος της περιόδου του 2013.
Ανοδικά κινήθηκε την ίδια περίοδο και ο αριθμός του απασχολούμενου προσωπικού της γαλακτοβιομηχανίας από 323 άτομα που ήταν στα τέλη της χρήσης του 2013, στα 352 άτομα στα τέλη της περασμένης χρονιάς (αύξηση 8,97%).