Την προσεχή Δευτέρα θα συνεδριάσει για πρώτη φορά η επιτροπή παρακολούθησης της φαρμακευτικής δαπάνης στα δημόσια νοσοκομεία.
Σύμφωνα με το iatronet.gr, η συγκρότηση και η σύνθεση της επιτροπής αποφασίστηκε την Τετάρτη από τον υπουργό Υγείας.
Πρόεδρός της ορίστηκε ο Θεόδωρος Κοματάς, προϊστάμενος της Γενικής Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών του υπουργείου Υγείας, με αναπληρωτή τον Μαυροειδή Χριστοφιλόπουλο, προϊστάμενο της Διεύθυνσης Προϋπολογισμού.
Μέλη της επιτροπής είναι η Παναγιώτα Λίτσα (προϊσταμένη τμήματος Φαρμάκων του ΕΟΠΥΥ), με αναπληρώτρια τη Χαρίκλεια Κανή (προϊσταμένη Σχεδιασμού του ΕΟΠΥΥ), ο αντιπρόεδρος του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (ΕΟΦ) Ηλίας Γιαννόγλου, με αναπληρωτή τον Κωνσταντίνο Ψυχογιό (προϊστάμενος Τεκμηρίωσης Οικονομικών Στοιχείων του ΕΟΠΥΥ).
Μετέχουν, επίσης, ο Στέργιος Ποραβός (σύμβουλος του υπουργού Υγείας), με αναπληρώτρια την Αγγελική Παπαθανασίου (σύμβουλος του υπουργού Υγείας) και η Δέσποινα Μακριδάκη (πρόεδρος ΠΕΦΝΙ), με αναπληρώτρια την Αθανασία Κοντομίχου (διευθύντρια φαρμακοποιός στο Κρατικό Νίκαιας).
Αντικείμενο
Σύμφωνα με την απόφαση του υπουργού Υγείας, ο ρόλος της Επιτροπής είναι συμβουλευτικός, με αντικείμενα δραστηριότητας τα ακόλουθα:
- Την παρακολούθηση της νοσοκομειακής φαρμακευτικής δαπάνης σε μηνιαία βάση.
- Τον εντοπισμό των ενδεχόμενων προβλημάτων και δυσλειτουργιών.
- Τη διατύπωση και τεκμηρίωση πρότασης για την επίλυση των τυχόν προβλημάτων.
Η επιτροπή θα συνεδριάζει μεταξύ της 15ης και 20ής ημέρας κάθε μήνα και το πόρισμά της θα παραδίδεται στον υπουργό Υγείας μέχρι το τέλος του συγκεκριμένου μήνα.