Αν δεν γίνει ένα θαύμα το 2015, δεν υπάρχει περιθώριο να περάσει ούτε μισό μέτρο ελάφρυνσης των φόρων, εκτός κι αν βρεθούν ισοδύναμα από άλλες πλευρές, και φαίνεται εκτός πραγματικότητας η όποια σκέψη υλοποίησης προεκλογικών ή μετεκλογικών εξαγγελιών με ουσιαστικό δημοσιονομικό αντίκτυπο.
Το υπουργείο Οικονομικών επιβεβαίωσε χθες, αυτό που είχε ήδη αρχίσει να διαφαίνεται. Ότι το 2014 παραλίγο να κουνήσουμε το μαντίλι στα πρωτογενή πλεονάσματα. Η ελληνική οικονομία βρέθηκε μια ανάσα από την επιστροφή στα πρωτογενή ελλείμματα και το υπουργείο Οικονομικών ανακοίνωσε ότι το πρωτογενές πλεόνασμα του 2014 περιορίζεται σε μόλις 0,3% του ΑΕΠ από 1,5% που ήταν ο στόχος.
Αίσθηση προκαλεί το γεγονός ότι μόλις προ ολίγων ημερών ο υπουργός Οικονομικών Γ. Βαρουφάκης είχε αναφέρει ότι το πρωτογενές πλεόνασμα του 2014 θα έκλεινε -με ακρίβεια υποδεκάμετρου- στο 1,49% (όχι στο 1,5% αλλά στο 1,49%).
Ακολούθησε ένας πόλεμος δηλώσεων και ανακοινώσεων με τον τέως αναπληρωτή υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα, ο οποίος εκτίμησε ότι το πρωτογενές πλεόνασμα πέρυσι κλείνει, δεν κλείνει στο 0,5% και η αποκάλυψη των στοιχείων από το υπουργείο για πλεόνασμα μόλις 0,3% του ΑΕΠ. Όλα αυτά, την ώρα που τα τεχνικά κλιμάκια «χτενίζουν» τα δημοσιονομικά στην Αθήνα -γυρνώντας από ξενοδοχείο σε ξενοδοχείο- και σύμφωνα με ορισμένες πληροφορίες διαπιστώνουν δημοσιονομικό κενό 3 δισ. ευρώ για το 2015!
Τι σημαίνει για το 2015 η τρύπα του 2014
Η υστέρηση των εσόδων του 2014 (κοντά στα 4 δισ. ευρώ μαζί με τα ANFAs τα οποία δεν εισπράχθηκαν) εγγράφει αρνητική παρακαταθήκη για τον προϋπολογισμό του 2015. Σύμφωνα με πηγές του οικονομικού επιτελείου της προηγούμενης κυβέρνησης, η απόκλιση στο πρωτογενές πλεόνασμα του 2014, δεν αφήνει περιθώρια επίτευξης πρωτογενούς πλεονάσματος πάνω από 1%-1,5% φέτος χωρίς να ληφθούν πρόσθετα δημοσιονομικά μέτρα.
Ο στόχος στον οποίο παραμένει δεσμευμένη η κυβέρνηση, δεδομένου ότι αλλαγή επισήμως ακόμα δεν έχει υπάρξει, αφορά πρωτογενές πλεόνασμα 3% του ΑΕΠ για φέτος. Η ελληνική κυβέρνηση βέβαια έχει διαμηνύσει ότι ο στόχος για το 2015 δεν μπορεί να είναι πάνω από 1,5% του ΑΕΠ.
Η διαφορά ανάμεσα στο 1,5% και το 3% του ΑΕΠ δεν είναι άλλη από τα 3 δισ. ευρώ του δημοσιονομικού κενού, το οποίο έχει αρχίσει να διαφαίνεται.